Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego
Treść
23 pażdziernika klasy IV – VIII odwiedziły Ojcowski Park Narodowy.
Park zachwycił nas pięknymi formami skalnymi, jaskiniami, starą zabudową oraz zamkami. Dodatkowo bajkowość krajobrazu – kaniony o urwistych ścianach, sterczące igły skalne, grupy ostańców – podkreślały piękne jesienne kolory liści i piękna słoneczna pogoda.
Byliśmy na niezwykle pięknym zamku w Pieskowej Skale, podziwialiśmy Maczugę Herkulesa imponującej wysokości 25 metrów. Stamtąd pojechaliśmy do Ojcowa, gdzie na tle brązowo złotych drzew widniały ruiny zamku warownego zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego. Z zachwytem patrzyliśmy na Kościółek Na Wodzie wybudowany nad dwoma brzegami Prądnika.
Na obszarze parku odkryto już 400 jaskiń. My odwiedziliśmy jedną z najdłuższych jaskiń – jaskinię Łokietka, w której według legendy ukrył się Władysław Łokietek przed wojskami czeskimi. Widzieliśmy salę tronową, kominkową, sypialnianą. Podziwialiśmy stalaktyty, stalagmity i różne nacieki o kształtach zwierząt. Niektórzy z nas widzieli także nietoperze. Do Jaskini Ciemnej nie mogliśmy wejść .Tam już nietoperze układają się do zimowego snu i jaskinia jest zamknięta dla zwiedzających.
Ciekawie prezentowała się też Brama Krakowska, będąca naturalną bramą skalną zbudowaną z 15-metrowych bloków jurajskich wapieni. W przeszłości, wiódł przez nią szlak handlowy z Krakowa na Śląsk. Poza tym skała Rękawica , Igła Deotymy , skały Panieńskie , Kawalerskie i wiele innych skał, które zachwycały nas swoim pięknem.
Końcowym punktem programu było Źródełko Miłości, o którym legenda mówi, że para, która wypiła wodę z tego źródła zapałała do siebie dozgonnym uczuciem.
Piękna słoneczna pogoda, feeria jesiennych barw i biel skał sprawiły, że pobyt w Ojcowie był dla nas niezapomnianym przeżyciem. Część z nas obiecała sobie, że na pewno jeszcze powróci do tego uroczego zakątka Małopolski