List do rodziców, uczniów i nauczycieli
Treść
Szanowni Państwo
dyrektorzy, nauczyciele, rodzice i uczniowie
Wdobie dzisiejszego zagrożenia koronawirusem, stanęliśmy do walki
z niewidzialnym przeciwnikiem. Wszystkie grupy społeczne starają się pomóc, jak umieją najlepiej, aby zminimalizować negatywne skutki pandemii. Lekarze, pielęgniarki
w szpitalach, ekspedientki w sklepach, kierowcy dostarczając niezbędne towary oraz nauczyciele, uczniowie i rodzice, którzy są cichymi bohaterami tych trudnych czasów.
W dzisiejszych czasach ani nauczyciele nie muszą nauczać w „tajnych kompletach”, ani uczniowie nie muszą stanąć otwarcie do walki, jak 1939 roku stanęła Polska młodzież, aby można było mówić o postawie patriotycznej i obywatelskiej. Dzisiejszy patriotyzm wyraża się tym, jak nasi uczniowie i nauczyciele podeszli do kwestii zawieszenia działalności szkół w związku z zagrożeniem koronawirusem. Na terenie Gminy Czarny Dunajec, dyrektorzy szkół i nauczyciele bardzo odpowiedzialnie podeszli do kwestii związanej ze zmianą w organizacji pracy szkół. W tym celu kilkakrotnie wydawane były rekomendacje, jak postępować, aby ten trudny okres nie był „stratą” dla naszych uczniów. Okres zawieszenia pracy szkół, a obecnie praca zdalna- nie jest okresem ferii, który ma służyć odpoczynkowi, ale zmienia się tryb i charakter pracy zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli. Praca zdalna nie polega jednak na tym, że nauczyciel przebywa bezpiecznie w domu i czeka na ogłoszenie powrotu do normalnej pracy szkoły, ale cały czaswykonuje pracę. Widoczna jest aktywność nauczycieli, szczególnie na portalach społecznościowych, w poszukiwaniu nowatorskich metod nauczania. Budująca jest postawa nauczycieli, którzy zachęcają do wirtualnego spaceru w muzeum, odwiedzenia wirtualnej osady w Biskupinie czy oglądnięcia ekranizacji „Lalki”. Nauczyciele bardzo szybko odnaleźli się w wirtualnej rzeczywistości, przygotowując materiały do nauki dla uczniów i wysyłając im poprzez dostępne kanały komunikacyjne:
e-dziennik, e-mail, facebook i inne. Wspomagają się w swojej pracy również gotowymi materiałami, które udostępniane są cyklicznie na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej. Szczególny nacisk został położony na to, aby przygotować dobrze ósmoklasistów
do egzaminu, który wkrótce ich czeka. W tym celu przeprowadzane są powtórki materiału
i ćwiczone są zadania, które będą elementem egzaminu.Nikt nie narzeka, każdy odpowiedzialnie podszedł do stanu zagrożenia epidemiologicznego. Wiemy, że są ogromne problemy z dostępem do internetu,że nauczyciele często muszą korzystać z własnego sprzętu, aby przeprowadzić zdalnie lekcje, ale to świadczy tylko i wyłącznie o tym, że czują się odpowiedzialni za dzieci, które na co dzień uczą w szkołach. Wzruszająca jest także postawa rodziców i dzieci, którzy również aktywnie biorą udział w edukacji swoich dzieci. Mamy niesamowicie utalentowaną i mądrą młodzież, która w czasach pandemii bardzo odpowiedzialnie podeszła do roli, którą ma spełnić. Oni wiedzą, że dzisiaj muszą walczyć za pomocą pióra i klawiatury. Oni wiedzą, że ich zadaniem jest wykształcić się na światłych obywateli, że nie powinni wychodzić z domu, bo jest to zagrożenie dla ich życiai zdrowia. Wiedzą to dzięki odpowiedniej postawie rodziców i nauczycieli, którzy starają się pomóc im przetrwać ten trudny czas i wspomóc ich w pracy. To jest patriotyzm na dziś i na jutro, którym będziemy się posługiwać. Janusz Korczak - do samego końca był ze swoimi uczniami, wlewając w nich otuchę, pomagając im w rozwiązywaniu trudnych zagadnień.
Mottem do dalszej pracy niech będzie wzór wychowawcy określony przez Janusza Korczaka, „który nie wtłacza, a wyzwala, nie ciągnie, a wznosi, nie ugniata, a kształtuje, nie dyktuje, a uczy, nie żąda, a zapytuje, przeżyje wraz z dzieckiem wiele natchnionych chwil, łzawym wzrokiem nieraz patrzeć będzie na walkę aniołaz szatanem, gdzie biały anioł tryumf odnosi”. Patriotą nikt się nie rodzi. To postawa, którą obserwuje się (bądź nie)
od najmłodszych lat w domu rodzinnym; zasysa się z rozmów rodziców, wspomnień dziadków, a potem dopiero z lekcji w szkole. Mamy wspaniałych nauczycieli, którzy uczą wspaniałe dzieci, a to napawa optymizmem na przyszłość.
Dziękując za dotychczasową postawę, wszystkimPaństwu życzymy zdrowia, ale także, wytrwałości, pogody ducha i świetnych pomysłów do dalszej pracy. Mamy świadomość tego ile pracy wkłada każdy- nauczyciel, uczeń i rodzic, aby sprostać wymaganiom związanym ze zdalnym nauczaniem, ale za to jesteśmy Wam wdzięczni. Dzięki Wam, przez to, że dostosowaliście się do nowych okoliczności, wszyscy będziemy mogli być dumni z tego, jak poradziliśmy sobie z kryzysem.
Marcin Ratułowski
Wójt Gminy Czarny Dunajec
Iwona Wontorczyk
Dyr. Gminnego Zespołu Oświatowego w Czarnym Dunajcu